Aby bylo zvířatům v horku dobře.
Sluneční paprsky přinášejí dobrou náladu a také co nejvzdušnější oblečení. Jinak jsou na tom naši čtyřnozí miláčci: pejskům teplo vadí, kočičkám ne.
Během letních veder byste měli se psem chodit na delší procházky jen brzy ráno nebo později večer, kdy teplota klesne na únosnou mez, a to i v případě, že váš mazlíček je mladý a zdravý.
Pozor na přehřátí
Psí i kočičí kůže obsahuje minimum potních žláz, a tak jsou zvířata odkázána na ochlazování pomocí zrychleného povrchního dýchání. Pokud si pes na procházce často sedá, odmítá nabízené hry, hodně sliní a má pěnu u tlamy – bude nejspíš přehřátý. Při těžší formě nastupuje zvracení, horečka, průjem, bušení srdce. V té chvíli je nutné psa co nejrychleji zabalit do mokrých ručníků, dát mu napít, zchladit mu tělo a hlavu studenými obklady. Příznaky úpalu u kočky jsou dost podobné a platí, že když se jejich stav nelepší, máte vyhledat veterináře.
Nemocní psi
Při špatné biometeorologické předpovědi se může u starších psů projevit zhoršení zdravotního stavu. Extrémní výkyvy teploty a tlaku oslabují imunitu vůči infekcím. Pokud je pes starší a hůř se pohybuje již delší dobu, tak asi trpí artrózou. V tom případě je vhodné pejskovi podávat doplňkovou krmnou směs pro psy s kolagenem.
Paraziti atd.
V létě na zvířata číhá řada parazitů – nejčastěji klíšťata a blechy, proto je potřeba průběžně aplikovat antiparazitní přípravky. Velmi nebezpečné je včelí nebo vosí žihadlo, hlavně do tlamy nebo do jazyka. V takovém případě obvykle dojde k otoku a hrozí udušení, proto okamžitě navštivte veterináře (více na www.orling.cz).
Nezapomeňte, že…
- Malá psí plemena se pohybují těsně nad rozpálenou zemí, takže se snáz přehřejí.
- V horku je nenechávejte v uzavřeném autě, kde teplota stoupá až k 70 °C. Musí-li už na vás chvíli počkat, parkujte ve stínu, větrejte a dejte zvířeti misku s vodou.
- Srst je jako izolační vrstva, ale jen tehdy, je-li dobře pročesaná.
- Horkem nejvíc trpí psi s nadváhou, staří, nemocní a březí feny.